Goście

2024

Tomasz Bąk

kolektyw schizofreniczny, autor siedmiu książek z wierszami, jednoaktówki Katedra (2019) i zbioru paraesejów Fiszki (2023). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut za tom Kanada (2011), Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka za tom Utylizacja. Pęta miast (2018), Nagrody Literackiej Gdynia za poemat Bailout (2019) i Nagrody Literackiej m. st. Warszawy za tom O, tu jestem (2021). Mieszka w Tomaszowie Mazowieckim.

Tadeusz Cegielski

profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, znawca historii nowożytnej oraz historii idei, wolnomularz – obecnie Wielki Mistrz Honorowy oraz Wielki Namiestnik. Jest współautorem książki „Rozbiory Polski 1772–1793–1795”, autorem prac o wolnomularstwie, m.in. „Sekrety masonów” (1990) i „Ordo ex chao” (1994),a także programów i podręczników szkolnych w zakresie historii. Związany z mediami od czasów studenckich, pisał również scenariusze telewizyjne, filmowe oraz adaptacje teatralne. Autor czterech powieści kryminalnych, w których istotną role odgrywa historia: Morderstwo w alei Róż, Tajemnica pułkownika Kowadły, Głowa, Nowy lepszy morderca

Janusz Drzewucki

Poeta, krytyk literacki, wydawca, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1982. Mieszka i pracuje w Warszawie. Pracował w dzienniku „Rzeczpospolita”, był redaktorem naczelnym wydawnictwa Czytelnik, pracował w miesięczniku „Twórczość” związany też zawodowo z Biblioteką Narodową. Członek kapituł ważnych nagród literackich, juror w konkursach. Opublikował wiele książek krytycznoliterackich o polskiej poezji i prozie. Prywatnie jest miłośnikiem sportu, o czym porozmawiamy w czasie Festiwalu im. Miśka z Męcińskiej.

Piotr Gajda

poeta, autor książek poetyckich Hostel (Łódź 2008), Zwłoka (Łódź2010), Demoludy (Mikołów 2013), Golem (Mikołów 2014), Śruba Archimedesa (Łódź 2016), To bruk (Łódź 2018), Człowiek z halabardą (Łódź 2020), Wiązania wodorowe. Wiersze wybrane z lat 2008-2020 (Mikołów 2021), O włos (Łódź 2022), Goliat zwycięzca (Łódź 2023) oraz Małpa apokalipsa (Bukowno 2024). Stały współpracownik Kwartalników Literacko-Artystycznych „Arterie” (2007-2022), „Afront” (2017-2024) oraz Gazety Literackiej „Migotania” (2014-2017). Mieszka w Tomaszowie Mazowieckim.

Robert Gawkowski

dr habilitowany nauk historycznych, przedmiotem jego badań jest historia sportu i turystyki ze szczególnym naciskiem na czasy 20-lecia międzywojennego i okres okupacji. Interesuje go współpraca narodów na niwie sportowej i wpływ polityki na sport. Autor kilkanastu książek o tej tematyce, m.in. nagrodzonej w konkursie na najlepsze Varsaviana (2008 r.) Encyklopedię klubów sportowych Warszawy i najbliższych okolic w latach 1918-39 oraz Futbol dawnej Warszawy, a także popularną Sport w II RP.

Tomasz Hildebrandt\

Stara się pisać o rzeczach ważnych. W utworach komentuje rzeczywistość, angażuje się w dyskusje, próbuje zachować pamięć o wydarzeniach i towarzyszących im emocjach, indywidualnych i zbiorowych. Zawodowo zajmuje się działalnością kulturalną.  Jest autorem kilku powieści, niektóre z jego wierszy pojawiają się w internecie. Na Festiwalu im. Miśka z Męcińskiej  po raz pierwszy zostanie zaprezentowana „Skroplina” – jego pierwsza książka poetycka. 

Paweł Łęczuk

Poeta, animator kultury, autor książek biograficznych, pedagog, geograf, pilot wycieczek i dziennikarz. Jest autorem kilkunastu książek, w tym tomów poetyckich i albumów fotograficzno-poetyckich, publikacji biograficznych oraz przewodnika literackiego (więcej w serwisie lubimyczytac.pl). Trzykrotny stypendysta Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego i Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Uczestnik Międzynarodowego Programu Pisarskiego w Chinach w 2014 roku. Twórca oryginalnych spacerów literackich po Warszawie i literackich wycieczek rowerowych.

Krzysztof Mich

Dziennikarz (zajmujący się m.in. tematyką lokalną i kryminalną), fotograf, malarz, poeta. Autor albumów „Moje miasto Praga” i „Praga – moje wielkie miasto”. Do jego zdjęć powstały ekfrazy zamieszczone m.in. w ebooku „Takie zwykłe praskie madonny”(Salon Literacki, Warszawa 2012) oraz w cyklu „Odbicia” różnych miast i dzielnic. Jest również autorem 7 książek poetyckich, najnowsza to „Humberstone” (2022).

Sławomir Płatek

Poeta, prozaik, filmoznawca. Animator kultury, współtwórca wydarzeń literackich, turniejów jednego wiersza i wieczorów autorskich. Juror w konkursach. Od września 2010 jest prezesem Stowarzyszenia Salon Literacki. Od 2009 współorganizuje warsztaty literackie „Pomost” w gminie Miastko, prowadzi też warsztaty literackie w Trójmieście. Publikował w periodykach, almanachach i kilkudziesięciu zbiorach pokonkursowych. Wydał 7 autorskich tomików poezji (najnowszy „To po prostu brak”, Dom Literatury Łódź 2022). Zajmuje się także promocją kultury gastronomicznej. Prowadzi kursy, prezentacje i degustacje winiarsko – kulinarne.

Cezary Polak

Z wykształcenia polonista i reżyser filmowy. Pracuje jako dziennikarz, prowadzi klubokawiarnię Kicia Kocia. Od lat zakochany w Grochowie, bada peryferyjne obszary kultury niskiej i wysokiej. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Tygodniku Powszechnym, Polityce i Wprost. Autor felietonów o prawobrzeżnej Warszawie drukowanych w Gazecie Stołecznej i audycji „Polak potrafi” w RDC.

Joanna Pucis

urodziła się i mieszka w Warszawie. Nie definiuje się jako poetka, raczej zdarza jej się napisać wiersz. Wierzy w codzienność, rzetelność i powtarzalność. Nie jest romantyczką, chociaż na równi z logiką zachwyca ją liryka.

Dorota Ryst

Od urodzenia mieszka na warszawskiej Saskiej Kępie. Wydała 8 autorskich tomików poezji – najnowszy to „i inne miasta” (2023). Jest jedną z założycieli Stowarzyszenia Salon Literacki, pełni obecnie funkcję zastępczyni prezesa. Organizuje i prowadzi spotkania autorskie, festiwale, warsztaty poetyckie. Jest redaktorką almanachów  oraz tomików poezji, jurorką w konkursach poetyckich. Szczególnie interesują ją miejsca i tropy literackie – od 2017 roku prowadzi Spacery Literackie po Warszawie i innych miastach.

Karol Samsel

poeta, krytyk literacki, literaturoznawca, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych, doktor filozofii. Zastępca dyrektora w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej UW, adiunkt w Zakładzie Literatury Romantyzmu i kierownik Pracowni Historii Dramatu 1864-1939 Wydziału Polonistyki UW, członek Polskiego Towarzystwa Conradowskiego. Redaktor działu esejów i szkiców w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Współredaktor Pism wybranych Cypriana Norwida (2021). Wydał m.in. tomy wierszy: Prawdziwie noc (2015), Jonestown (2016), Z domami ludzi (2017), Fitzclarence (2022), Choroba Kolbego (2023); poematy: Autodafe 1-7 (2018-2024); monografię Norwid – Conrad. Epika w perspektywie modernizmu (2015), a także zbiory tekstów: Inwalida intencji. Studia o Norwidzie (2017) oraz Norwid. Formy odczytywania (2022). W 2023 roku opublikował swoją pierwszą powieść Niemożliwość Piety.

Justyna Smoleń-Starowieyska

doktor filozofii z dodatkową specjalizacją z psychologii oraz absolwentka Instytutu Badań Literackich PAN. Przez wiele lat była adiunktem w Instytucie Filozofii UKSW. Obecnie pracuje w Szkole Psychoterapii Dialog. Pisuje opowiadania i miniatury prozatorskie. Mieszka w Warszawie.

Wojan Trocki

Pieśniarz, autor piosenek i aktor (absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie). Utalentowany, zdeterminowany pasjonat, humanista, meloman, charyzmatyczny artysta z nieprzeciętną wyobraźnią i wrażliwością wobec świata został doceniony niejednokrotnie przez krytykę teatralną, a wykaz jego ról i możliwości, choć pokaźny, nie jest jeszcze skończony. Zagra z Wiktorem Stokowskim (piano), z którym współpracował przy Pożarze w Burdelu. Panowie zagrają utwory z Trzeciej Godziny Gratis, autorskiego projektu Wojana Trockiego do muzyki Hipolita Woźniaka.

Magdalena Walusiak

Dziennikarka radiowa i internetowa, pisarka i performerka, mistrzyni Warszawy w slamie poetyckim 2020. Autorka książkowego wywiadu-rzeki z Ireną Jarocką, słuchowisk, scenariuszy musicalowych i tekstów piosenek oraz m.in. dwóch serii programów internetowych o baśniach, legendach i historii Mazowsza. Przeprowadziła wiele wywiadów z twórcami kultury dla radia, prasy i serwisów internetowych oraz podczas spotkań autorskich w Warszawie, Krakowie i na kilku edycjach Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Mieszka na warszawskim Chamowie. Kolekcjonuje mazowieckie legendy i próbuje odbudować swoimi balladami gadanymi jedną z mokotowskich kamienic.

Jurorzy Turnieju Jednego Wiersza im. Miśka z Męcińskiej:

Janusz Drzewucki, Tomasz Bąk, Tomasz Wojtach

Turniej poprowadzi Agnieszka Tyczyńska

Warsztaty poprowadzi Magdalena Walusiak

Joanna Bylicka – absolwentka wydziału malarstwa ASP Warszawa (dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Leona Tarasewicza, aneks z ceramiki pod kierunkiem prof. Teresy Platy –Nowińskiej). Laureatka wielu prestiżowych nagród, uczestniczka krajowych i międzynarodowych wystaw. Zajmuje się sztuką użytkową, designem oraz ceramika artystyczną.  Autorka statuetki Miśka z Męcińskiej – głównej nagrody Turnieju.

Autorem plakatów, dyplomów i innych materiałów graficznych jest Jacek JacAr Rostocki