Goście

2022

Katarzyna Bareja

Córka reżysera Stanisława Barei. Ukończyła filmoznawstwo/kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim oraz wydziały pracy socjalnej i psychoterapii na York University (Toronto, Kanada) i Dalhousie University (Nova Scotia). Udziela terapii, pisze wiersze, podróżuje. Wiele lat spędziła na emigracji, pracując w klinice kardiologicznej jako socjoterapeutka i samodzielnie wychowując syna, który obecnie studiuje geologię na Uniwersytecie Jagiellońskim

Magdalena Iwanek

Z wykształcenia oceanograf ze specjalizacją biologia morza. Spędziła kilka lat pracując na morzu, a wiedzę na temat podwodnego świata wciąż rozwija poprzez nurkowanie sprzętowe oraz freediving.   Z zamiłowania do przyrody zaczęła interesować się ochroną środowiska. Ponad 5 lat temu współzałożyła Polskie Stowarzyszenie ZeroWaste i od tamtej pory aktywnie działa, aby promować styl życia generujący możliwie najmniejszą ilość odpadów. Nie modna, a mądra ekologia, to bardzo ważny aspekt jej życia. W zeszłym roku została mamą i ma nadzieję, że przekaże młodemu człowiekowi miłość do przyrody i zaszczepi odporność na konsumpcjonizm. W wolnych chwilach lubi uciec od cywilizacji i uważnie poprzebywać w „dzikości” lub wyciszyć się na sesji jogi.

Marcin Jurzysta

Doktor literaturoznawstwa, poeta, krytyk literacki, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, współtwórca projektu muzycznego 3. Piętro. Autor tomów poetyckich: ciuciubabka (2011), Abrakadabra (2014), Chatamorgana (2018) oraz Spin-off (2021). Laureat Konkursu im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie, Rafała Wojaczka w Mikołowie oraz Międzynarodowego Konkursu „OFF Magazine“ w Londynie.

Piotr Komosiński

Muzyk z pasji – od 30 lat trwa jego muzyczna przygoda. Podczas jej trwania występował w wielu zespołach np. Pankratz, Ex Usu, No Exit, Potty Umbrella, Hotel Kosmos a obecnie udziela się w trzech: POLA, Die Perspektive i Ex Usu. Przez całą karierę nagrywa i wydaje płyty. Z zespołem były Potty Umbrella odbył miesięczną trasę po Kanadzie, grając 26 koncertów praktycznie dzień po dniu. Z zespołem tym miał również okazję grać koncerty w kilku krajach w Europie. Z toruńskim Hotel Kosmos nagrał i wydał płytę Weird Polonia. Podczas tych 30 lat, koncertował na wielu festiwalach, w wielu klubach a jego muzyka gościła w różnych rozgłośniach radiowych i programach telewizyjnych. Był stypendystą Prezydenta Torunia z dziedziny promowania kultury. Założyciel grupy fotograficznej B1 z którą wystawia swoje prace w galeriach na terenie całej Polski.

Dorota Kotas

Pisarka oraz działkarka, autorka „Cukrów” (2021) i „Pustostanów” (2020), za które otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Conrada. Mieszka w Warszawie ze swoją partnerką i zwierzętami.

Paweł Łęczuk

Poeta i animator kultury z żyłką reportera. Niespełniony przewodnik turystyczny i pilot wycieczek. Z zamiłowania łazik. Zorganizował tak wiele imprez literackich w Warszawie, że sam już nie jest w stanie ich policzyć, współredagował też kilka pism kulturalnych . Dobry obserwator i słuchacz. Najczęściej pisze o ludziach i miejscach, bo w tym widzi największy sens swojego istnienia w literaturze. Jest autorem lub współautorem 8 książek. Odpoczywa najchętniej gotując dla przyjaciół domowe zupy.

Krzysztof Mich

Dziennikarz (zajmujący się m.in. tematyką lokalną i kryminalną), fotograf, malarz, poeta. Autor albumu „Moje miasto Praga”. Do jego zdjęć powstały ekfrazy zamieszczone m.in. w ebooku „Takie zwykłe praskie madonny”(Salon Literacki, Warszawa 2012) oraz w cyklu „Odbicia” różnych miast i dzielnic. Jest również autorem 7 książek poetyckich, najnowsza to „Humberstone” (2022).

Katarzyna Olkowicz

Dziennikarka i reporterka związana z wieloma tytułami prasowymi, m.in. |Expresem Wieczornym” i „Vivą!”. Była zastępcą redaktora naczelnego w „Pani”, „Zwierciadle” oraz „Twoim Stylu”. Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i psychologii społecznej SWPS. Autorka i współautorka książek „Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy”, „Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych” i „A tam, cicho być! Biografia Bohdana Smolenia”. Prywatnie miłośniczka psów, działa wolontariacko w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Milanówku.

Sławomir Płatek

Poeta, prozaik, filmoznawca. Animator kultury, współtwórca wydarzeń literackich, turniejów jednego wiersza i wieczorów autorskich. Juror w konkursach. Od września 2010 jest prezesem Stowarzyszenia Salon Literacki. Od 2009 współorganizuje warsztaty literackie „Pomost” w gminie Miastko, prowadzi też warsztaty literackie w Trójmieście. Publikował w periodykach, almanachach i kilkudziesięciu zbiorach pokonkursowych. Wydał 7 autorskich tomików poezji (najnowszy „To po prostu brak”, Dom Literatury Łódź 2022). Zajmuje się także promocją kultury gastronomicznej. Prowadzi kursy, prezentacje i degustacje winiarsko – kulinarne.

Cezary Polak

Z wykształcenia polonista i reżyser filmowy. Pracuje jako dziennikarz, prowadzi klubokawiarnię Kicia Kocia. Od lat zakochany w Grochowie, bada peryferyjne obszary kultury niskiej i wysokiej. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Tygodniku Powszechnym, Polityce i Wprost. Autor felietonów o prawobrzeżnej Warszawie drukowanych w Gazecie Stołecznej i audycji „Polak potrafi” w RDC.

Jadwiga Siwińska-Pacak

Ekonomista (SGPiS obecne SGH). Na emeryturze pisze wiersze, limeryki, haiku, opowiadania oraz fotografuje przemijanie zapisane w konarach drzew i ludzkich twarzach. Publikowała tomiki wierszy, limeryków i Haiku. Jej najnowsza książka poetycka to „Popołudnia matowieją” (LSW, 2022). Należy do Polskiego Stowarzyszenia Haiku i Stowarzyszenia Salon Literacki.

Magdalena Walusiak

Dziennikarka radiowa i internetowa, pisarka i performerka, mistrzyni Warszawy w slamie poetyckim 2020. Autorka książkowego wywiadu-rzeki z Ireną Jarocką, słuchowisk, scenariuszy musicalowych i tekstów piosenek oraz m.in. dwóch serii programów internetowych o baśniach, legendach i historii Mazowsza. Przeprowadziła wiele wywiadów z twórcami kultury dla radia, prasy i serwisów internetowych oraz podczas spotkań autorskich w Warszawie, Krakowie i na kilku edycjach Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Mieszka na warszawskim Chamowie. Kolekcjonuje mazowieckie legendy i próbuje odbudować swoimi balladami gadanymi jedną z mokotowskich kamienic.

Jagoda Wierzejska

Historyczka literatury i krytyczka literacka. Doktoryzowała się w Zakładzie Literatury XX i XXI wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w 2011 r. Jest autorką książki Retoryczna interpretacja autobiograficzna. Na przykładzie pisarstwa Andrzeja Bobkowskiego, Zygmunta Haupta i Leo Lipskiego (2012).Za rozprawę doktorską, stanowiącą postawę tej publikacji, zdobyła nagrodę Archiwum Emigracji dla najlepszej pracy doktorskiej o tematyce emigracyjnej. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu marketingu kultury na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Członkini redakcji kwartalnika „Przegląd Humanistyczny” i stała współpracowniczka miesięcznika „Nowe Książki”. Stypendystka Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie (2016) i Uniwersytetu Wiedeńskiego (2017). Laureatka konkursu o stypendium dla najwybitniejszych młodych naukowców MNiSW (2018).

Tomasz Wojtach

Laureat konkursu „Wielki Iluminator” na Festiwalu Fala Poprzeczna w Gdańsku w 2020 roku, w tym samym roku nominowany do nagrody głównej w Konkursie im. Jacka Bierezina w Łodzi. Wiersze publikował m.in. w pismach Wakat – Notoria, Tlen Literacki, Kontent. Mieszka w Warszawie. Autor debiutanckiej książki poetyckiej „Futurystyka miejska” – nagrodzonej w trzeciej edycji konkursu Nowy Dokument Tekstowy.

Jurorzy Turnieju Jednego Wiersza im. Miśka z Męcińskiej: Monika Milczarek, Marcin Jurzysta, Sławomir Płatek

Warsztaty: Sławomir Płatek

Joanna Bylicka – absolwentka wydziału malarstwa ASP Warszawa (dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Leona Tarasewicza, aneks z ceramiki pod kierunkiem prof. Teresy Platy –Nowińskiej). Laureatka wielu prestiżowych nagród, uczestniczka krajowych i międzynarodowych wystaw. Zajmuje się sztuką użytkową, designem oraz ceramika artystyczną.  Autorka statuetki Miśka z Męcińskiej – głównej nagrody Turnieju.