Goście

2019

Jerzy Jachowicz – mocno dojrzały człowiek, od samego począwszy urodzenia, niczym szczególnym się nie wyróżniał.  Od wczesnej młodości miał jednak – i to mu zostało do dziś – ogromne ambicje. Nigdy nie spełnione. Już w szkole podstawowej marzył, aby  zostać zawodnikiem walk sumo. Niestety, trudności w czasach PRL z zaopatrzeniem  w mięso, nie pozwoliły mu nigdy osiągnąć odpowiedniej wagi. Z  powodu mizerii fizycznej, nie przyjęto go nawet do sekcji zapasów. Po uzyskaniu pełnej dojrzałości,  kłębiło się w jego głowie wiele ciekawych aspiracji. Żadna z nich nie została zrealizowana.  Aby uspokoić stargane kolejnymi niepowodzeniami  nerwy, rozpoczął studia na filozofii z położeniem nacisku na stoicyzm.  Zaraz po przewrocie ustrojowym, kupił sobie używany samochód i lornetkę, dzięki którym został dziennikarzem śledczym. To był jego ostatni ważny przystanek w życiu, który przygotował go do roli komentatora.       

Paweł Łęczuk – poeta i animator kultury z żyłką reportera. Niespełniony przewodnik turystyczny i pilot wycieczek. Z zamiłowania łazik. Zorganizował tak wiele imprez literackich w Warszawie, że sam już nie jest w stanie ich policzyć, współredagował też kilka pism kulturalnych . Dobry obserwator i słuchacz. Najczęściej pisze o ludziach i miejscach, bo w tym widzi największy sens swojego istnienia w literaturze. Jest autorem lub współautorem 8 książek. Odpoczywa najchętniej gotując dla przyjaciół domowe zupy.

 

Maria Maślińska – doktor  nauk medycznych, internista, reumatolog. Pracowała w SZPZLO Warszawa Praga-Północ i w Szpitalu Praskim. Obecnie zastępca kierownika  Kliniki Wczesnego  Zapalenia Stawów w Narodowym  Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przy ul. Spartańskiej 1 w Warszawie. Zastępca redaktora naczelnego pisma specjalistycznego  dla lekarzy „Reumatologia” . Poetka, wielokrotnie nagradzana na konkursach poetyckich. Należy do Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.

 

Krzysztof Mich – dziennikarz (zajmujący się m.in. tematyką lokalną i kryminalną), fotograf, malarz, poeta. Autor albumu „Moje miasto Praga”. Fotosy Pragi pochodzące z tego albumu wykorzystali twórcy wielokrotnie nagradzanego filmu fabularnego „Rezerwat”. Zdjęcia Pragi wystawiane były także m.in. w bazylice praskiej. Do jego zdjęć powstały ekfrazy zamieszczone w ebooku „Takie zwykłe praskie madonny”(Salon Literacki, Warszawa 2012) oraz książkach „One Day in Calisia” (Stowarzyszenie Łyżka Mleka, Kalisz, 2015), „44 odbicia Warszawy” (Salon Literacki, Warszawa 2018) oraz „Odbicia Grochowa” (Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Warszawa 2019). Jest również autorem książki poetyckiej „Kamień przewiązany trawą” (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2015) oraz poetycko-fotograficznej „Idąc” (Wydawnictwo Alter, Warszawa 2017).

 

Anna Kalina Modrakis– zjawisko poetyckie, stworzona a nie zrodzona, sama nie pamięta kiedy. Autorka dwóch tomików poezji: „Prześwietlenie” (2011) i „Elektryczny pyszczek Izydy” (2018)

Joanna Mueller – poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka. Autorka czterech książek poetyckich, współredaktorka (obok Marii Cyranowicz i Justyny Radczyńskiej) antologii poezji kobiet (1989-2009) „Solistki”, współredaktorka (wraz z Sylwią Głuszak i Beatą Gulą) książki „Warkoczami. Antologia nowej poezji”. Autorka zbioru szkiców „Stratygrafie”. Poetka projektu „Sfotografuj wiersz – Zwierszuj fotografię” oraz książki dla dzieci „Piraci Dobrej Roboty”.  W czasie Festiwalu zabierze wszystkie dzieci (duże i małe) w podróż po Grochowie pirackim statkiem.

 

Tadeusz Nyczek – krytyk literacki, teatralny i plastyczny. Bywał kierownikiem literackim teatrów, wykładowcą na Wydziale Reżyserii krakowskiej PWST, kierownikiem działów i sekretarzem redakcji wielu zacnych pism kulturalnych i literackich, autorem scenariuszy, okazjonalnym reżyser widowisk teatralnych i telewizyjnych. Ma w swoim dorobku kilkanaście książek o problemach literatury, teatru i malarstwa. Laureat Nagrody im. B. Sadowskiej (1989) oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki za twórczość eseistyczną i krytyczno-literacką (2000).

 

Cezary Polak – z wykształcenia polonista i reżyser filmowy. Pracuje jako dziennikarz, prowadzi klubokawiarnie Kicia Kocia i Cała Jaskrawość. Od lat zakochany w Grochowie, bada peryferyjne obszary kultury niskiej i wysokiej. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Tygodniku Powszechnym, Polityce i Wprost. Autor felietonów o prawobrzeżnej Warszawie drukowanych w Gazecie Stołecznej i audycji „Polak potrafi” w RDC.

 

Juliusz Strachota – pisarz i fotograf urodzony w 1979 roku w Warszawie. Autor m.in. książek „Cień pod blokiem Mirona Białoszewskiego” i „Zakład nowego człowieka”. Ostatnio opublikował autobiograficzną powieść „Turysta polski w ZSRR”, która nominowana jest do Nagrody Literackiej Gdynia.

 

Piotr Szelest – wielbiciel muzyki hardrockowej i barokowej. Swoją przygodę z wykonywaniem muzyki rozpoczął w czasach szkolnych, a pierwszym instrumentem była mandolina, przywieziona dla niego przez matkę ze Lwowa. Instrument ten wkrótce zamienił na radziecką gitarę (a jakże), wreszcie na 18 urodziny mógł się cieszyć instrumentem czechosłowackim, na którym grywał dla przyjaciół, wreszcie w latach dwutysięcznych prezentował wraz z kolegą program z poezją Jacka Kaczmarskiego. Potem współprowadził zespół szkolny w jednym z lubelskich liceów, wreszcie stał się częścią wielokrotnie nagradzanego tria Quasimodo, z którym nagrał płytę. Zespół wykonywał utwory Jacka Kaczmarskiego w stylistyce blues-rockowej, wtedy też rozpoczęła się jego przygoda z gitarą basową, równocześnie z sukcesem prowadził trio rockowe Hom Tenks, prezentujące jego autorski materiał. Wreszcie przyszedł czas na duet Tuwim Basem. Zgodnie z nazwą duet prezentował wiersze Juliana Tuwima w mocnych aranżacjach na bas, wokal i perkusję. Obecnie Tuwim Basem przerodził się w Szelest Basem. 

 

Elżbieta Szymańska – absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Dziale Naukowo-Oświatowym zajmując się przede wszystkim edukacją muzealną. Przygotowywała i realizowała oryginalne scenariusze warsztatów, wykładów, lekcji muzealnych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i bardzo dorosłych  Jest autorką scenariuszy wielu wystaw literackich m.in. w Muzeum Józefa Ignacego w Dreźnie, Muzeum Adama Mickiewicza w Zaosiu (współautorstwo pierwszej  wersji), Muzeum Josepha Conrada w Berdyczowie. Była komisarzem ekspozycji w Muzeum Literatury poświęconych np. Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, Jerzemu Szaniawskiemu, Mironowi Białoszewskiemu. Obecnie prowadzi wykłady w Uniwersytecie III Wieku w Lesznowoli realizując kurs historii literatury polskiej XIX i XX wieku.

Mieczysław Śmiałek – prof. dr hab. nauk medycznych, neurolog,  neuropatolog, magister farmacji, humanista, prozaik  i poeta. Wielokrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu  Poetycko-Prozatorskiego dla lekarzy i lekarzy dentystów „Puls Słowa”. W 2005 r. za wybitne osiągnięcia  w poezji został uhonorowany statuetką Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Jest wieloletnim członkiem Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.  

Monika Tutak-Goll – reporterka, redaktorka i wicenaczelna „Wysokich Obcasów”. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, gender studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu. Od lat zajmuje się tematyką praw kobiet w Polsce.

Majka Żywicka-Luckner – absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie, specjalista chorób wewnętrznych, były dyrektor do spraw lecznictwa  SZPZLO Warszawa Praga- Północ. Uprawia poezję, prozę, aforystykę i malarstwo (olej, akwarela). Odznaczona Złotym Krzyżem zasługi przez Prezydenta RP za działalność twórczą kobiet „Europa jest wśród nas”. Laureatka wielu konkursów poetyckich. Należy do Unii Polskich Pisarzy Lekarzy i Warszawskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Jurorzy Turnieju Jednego Wiersza im. Miśka z Męcińskiej:

Tadeusz Nyczek (przewodniczący)
Joanna Mueller
Majka Żywicka-Luckner

 

Warsztaty: Sławomir Płatek – poeta, prozaik. Nagradzany i wyróżniany w kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursach literackich i krytycznoliterackich. Animator kultury, współtwórca wydarzeń literackich, turniejów jednego wiersza i wieczorów autorskich. Juror w konkursach. Od września 2010 jest prezesem Stowarzyszenia Salon Literacki. Od 2009 współorganizuje warsztaty literackie „Pomost” w gminie Miastko, prowadzi też warsztaty literackie w Trójmieście. Publikował w periodykach, almanachach i kilkudziesięciu zbiorach pokonkursowych. Wydał 6 autorskich tomików poezji (najnowszy „Stacja pomiarowa”, WBPiCAK Poznań 2016). Zajmuje się także promocją kultury gastronomicznej. Prowadzi kursy, prezentacje i degustacje winiarsko – kulinarne.

 

Joanna Bylicka – absolwentka wydziału malarstwa ASP Warszawa (dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Leona Tarasewicza, aneks z ceramiki pod kierunkiem prof. Teresy Platy –Nowińskiej). Laureatka wielu prestiżowych nagród, uczestniczka krajowych i międzynarodowych wystaw. Zajmuje się sztuką użytkową, designem oraz ceramika artystyczną.  Autorka statuetki Miśka z Męcińskiej – głównej nagrody Turnieju.