Goście

2023

Marcin Bałczewski

Urodzony w Łodzi (1981), autor książek prozatorskich i scenarzysta komiksowy. Opublikował ponad 90 opowiadań w pismach literackich, tłumaczony na języki obce. Wydał pięć książek – dwa zbiory opowiadań i trzy powieści oraz pięć albumów komiksowych, ostatnio „Marsz” z rys. Herzyk (Timof Comics 2023). Autor recenzji komiksowych, przez kilka lat szef działu komiksu w „eleWatorze”. Laureat m.in. Dagny Willi Decjusza (2011), Młodej Polski – kat. literatura (2013), stypendysta Miasta Łodzi – kat. literatura (2015). Ostatnio jeden z laureatów 7. edycji Komediopisania, co być może zakończy się teatralnym debiutem dramaturgicznym. Kierownik działu programowego Domu Literatury w Łodzi. Pracuje nad kilkoma projektami komiksowymi, w tym dla zagranicznych wydawców.

Witold Karpeta

Entuzjasta i kolekcjoner komiksów, aktywny członek społeczności tworzącej Grand Comics Database, największą internetową bazę danych o komiksach, współtwórca serwisu my.comics.org.

Dominika Kaszuba

Rocznik 1992. Poetka i inżynierka. Autorka dwóch książek poetyckich –  domy pasywne (Warszawa, 2014) i małpki, małpki do domu  (Łódź, 2021). Wyróżniona w Złotym Środku Poezji w Kutnie, nagrodzona Małym Browarem w Browarze za debiut, nominowano do nagrody głównej w konkursie im. Jacka Bierezina, uczestniczka projektu “Druga książka wierszem” w Biurze Literackim. Publikowała tu i tam. Kiedy nie pisze, rysuje kanały rurki, jest sanitariatem. Wychowuje dwoje dzieci. Mieszka w Gdyni.

Marcin Kleinszmidt

Urodzony w 1990 roku, gdańszczanin, poeta. Współpracował z miesięcznikiem Salon Literacki, 2Miesięcznikiem. Pismem ludzi przełomowych, Radykalnym słoniem. Wieloletni koordynator Festiwalu Fala Poprzeczna, autor książek poetyckich: Skróty (2014) oraz Z drugiego obszaru (2023).

Adam Kołodziejski

Czterdziestolatek. Przez wiele lat pracował w branży fitness, najpierw jako trener personalny, a następnie jako manager. Równolegle (lata 2006 – 2020) tworzył rysunki dla różnych gazet: „Dzień Dobry”, „Głos Polski”, „Express Wieczorny”, „Echo Miasta”, „Passa”, „Angielski w pigułce”, „Korpo Voice” i wielu innych (w niektórych miał swoje serie pasków, w innych pojedyncze rysunki). W 2020 roku, gdy zaczęła się pandemia, rzucił pracę i zdecydował, że będzie robić tylko to, co kocha… rysować. Obecnie współpracuje z „Paweł Błoński – Pracownia Graficzna i Ilustracyjna” i tworzy przede wszystkim ilustracje dydaktyczne dla dzieci.

Paweł Łęczuk

Rocznik 1978. Poeta, animator kultury, autor książek biograficznych, pedagog, geograf i pilot wycieczek. Jest autorem kilkunastu książek,w tym tomów poetyckich i albumów fotograficzno-poetyckich, publikacji biograficznych oraz przewodnika literackiego. Trzykrotny stypendysta Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w dziedzinie literatury oraz stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Uczestnik Międzynarodowego Programu Pisarskiego w Chinach w 2014 roku. Twórca oryginalnych literackich wycieczek rowerowych.

Filip Łobodziński

Muzyk, dziennikarz i tłumacz literatury hiszpańskiej. Współtwórca Zespołu Reprezentacyjnego i projektu dylan.pl.  Autor m.in. książek „Dzieci z PRL-u”, „Bob Dylan. Duszny kraj” i „Sto płyt, które wstrząsnęły światem. Kronika czasów popkultury”. W latach 60.  I  70. popularny aktor dziecięcy.

Krzysztof Mich

Dziennikarz (zajmujący się m.in. tematyką lokalną i kryminalną), fotograf, malarz, poeta. Autor albumów „Moje miasto Praga” i „Praga – moje wielkie miasto”. Do jego zdjęć powstały ekfrazy zamieszczone m.in. w ebooku „Takie zwykłe praskie madonny”(Salon Literacki, Warszawa 2012) oraz w cyklu „Odbicia” różnych miast i dzielnic. Jest również autorem 7 książek poetyckich, najnowsza to „Humberstone” (2022).

Joanna Mueller

Urodziła się w 1979 roku w Pile. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius), Waruj (poemiks wraz z Joanną Łańcucką, 2019; nominacja do Silesiusa i Nagrody Szymborskiej) oraz Hista & her sista (2021, nominacja do Silesiusa), a także dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące (2013). Pisze również dla dzieci – jest autorką zbioru wierszy Piraci dobrej roboty (2017) oraz bajek kamishibai (Szkoła Czi-Tam, Niewidka i Zobaczysko) i w formie multimedialnej (Hurra, cyrk!). W 2023 roku została laureatką Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Współredaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016), członkini grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie. (fot. Joanna Kessler)

Sławomir Płatek

Poeta, prozaik, filmoznawca. Animator kultury, współtwórca wydarzeń literackich, turniejów jednego wiersza i wieczorów autorskich. Juror w konkursach. Od września 2010 jest prezesem Stowarzyszenia Salon Literacki. Od 2009 współorganizuje warsztaty literackie „Pomost” w gminie Miastko, prowadzi też warsztaty literackie w Trójmieście. Publikował w periodykach, almanachach i kilkudziesięciu zbiorach pokonkursowych. Wydał 7 autorskich tomików poezji (najnowszy „To po prostu brak”, Dom Literatury Łódź 2022). Zajmuje się także promocją kultury gastronomicznej. Prowadzi kursy, prezentacje i degustacje winiarsko – kulinarne.

Cezary Polak

Z wykształcenia polonista i reżyser filmowy. Pracuje jako dziennikarz, prowadzi klubokawiarnię Kicia Kocia. Od lat zakochany w Grochowie, bada peryferyjne obszary kultury niskiej i wysokiej. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Tygodniku Powszechnym, Polityce i Wprost. Autor felietonów o prawobrzeżnej Warszawie drukowanych w Gazecie Stołecznej i audycji „Polak potrafi” w RDC.

Karolina Prewęcka

Dziennikarka prasowa, autorka i współautorka książek tzw. wywiadów rzek z aktorami Stanisławą Celińską i Bohdanem Łazuką, śpiewaczkami operetkowymi Elżbietą Ryl-Górską i Wandą Polańską oraz dr Bohdanem T. Woronowiczem, z którym rozmawiała o wychodzeniu z uzależnień. Napisała też m.in. wspomnienia o malarce Meli Muter i przedwojennym jasnowidzu Stefanie Ossowieckim. Ostatnio ukazała się jej książka „Papcio Chmiel udomowiony”, będąca zapisem wypowiedzi Monique Chmielewskiej-Lehman i Artura B. Chmielewskiego o ich ojcu Henryku Jerzym Chmielewskim, czyli słynnym Papciu Chmielu, twórcy serii komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku. Karolina Prewęcka interesuje się przede wszystkim losami Polaków na tle XIX i XX wieku. Skończyła dziennikarstwo i etnografię na UW. Pochodzi z Lubrańca na Kujawach.

Krzysztof Schodowski

Plastyk, ilustrator, autor książki poetyckiej Milion depesz stąd (WBPiCAK 2020). Laureat Połowu 2017. Nominowany w XXV OKP im. Jacka Bierezina (2019). Publikował m.in. w HelikopterzeTlenie LiterackimStonerze PolskimWakacie, w biBLiotece Biura Literackiego, w almanachu Połów Poetyckie debiuty 2017, w antologii Strefa wolna – wiersze przeciwko homofobii i nienawiści (2019) oraz w antologii Biji Rojava (2019). Jego rysunki znalazły się w zbiorze wierszy AltissimumAbiectum Karola Samsela (2012), Hotel Angleterre Jerzego Beniamina Zimnego (2012) oraz w antologii Miłość w czterdziestu siedmiu pozycjach Poetów Po Godzinach (2013). Ilustrator serii Powrót do Karczewskiej (2012-2018). Zdobywca Nagrody Głównej wraz z poetą Kacprem Płusą za tom Wiersze na żółtym papierze (2015) w VIII Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką w Świdnicy. Rysunki publikował także w kwartalniku literacko-artystycznym Arterie, gazecie literackiej MigotaniaTlenie Literackim oraz w kwartalniku literacko-artystycznym Elewator. Uczestnik wielu wystaw, m.in. w Warszawie, Olsztynie, Koszalinie, Krakowie, Szczecinie, Łodzi i Poznaniu, a także w Irlandii. Mieszka w Warszawie.

Przemysław Soroka

Urodzony w  1982 r. w Warszawie, rzadko ilustrator książkowy i prasowy, częściej badacz komiksu  przede wszystkim znawca i jeden z prekursorów rynku polskiej sztuki komiksu. Współpracownik i pracownik największych domów aukcyjnych w Polsce, był odpowiedzialny za pierwszą aukcję komiksu na rynku sztuki w Desa UNICUM jako specjalista ds pozyskiwania obiektów i kontakty z takimi  artystami jak Bogusław Polch, Szarlota Pawel czy Tadeusz Baranowski. Jeden z największych w Polsce kolekcjonerów sztuki komiksu, współzałożyciel Kolekcji Sztuki Komiksu Serafin-Soroka liczącej blisko 3 tys prac. Bywało, że promował polskich artystów za granicą np jako organizator i dyrektor artystyczny wystawy znanego twórcy gatunku- Przemysława Truścińskiego w Genewie (pod patronatem dyr Instytutu Francuskiego w Warszawie) Obecnie pełni rolę dyrektora wydawniczego w znanym polskim piśmie komiksowym -Magazynie Opowieści Rysunkowych „RELAX” (wyd. LABRUM). Z Papciem Chmielem przyjaźnił się od drugiej połowy lat 90-tych, kiedy jako uczeń PLSP w Warszawie publikował pierwsze komiksy w fanzinie Tomasza Leśniaka „Mięso” i przez lata wielokrotnie odwiedzał Papcia w jego pracowni. W 1997 roku wystąpił wraz z Henrykiem Jerzym Chmielewskim w pierwszym filmie dokumentalnym o twórcy Tytusa, Romka i A’Tomka.

Magdalena Walusiak

Dziennikarka radiowa i internetowa, pisarka i performerka, mistrzyni Warszawy w slamie poetyckim 2020. Autorka książkowego wywiadu-rzeki z Ireną Jarocką, słuchowisk, scenariuszy musicalowych i tekstów piosenek oraz m.in. dwóch serii programów internetowych o baśniach, legendach i historii Mazowsza. Przeprowadziła wiele wywiadów z twórcami kultury dla radia, prasy i serwisów internetowych oraz podczas spotkań autorskich w Warszawie, Krakowie i na kilku edycjach Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Mieszka na warszawskim Chamowie. Kolekcjonuje mazowieckie legendy i próbuje odbudować swoimi balladami gadanymi jedną z mokotowskich kamienic.

dylan.pl

Zespół-hołd dla największego barda Ameryki, literackiego noblisty, człowieka-zagadki. Zespół, który Boba Dylana traktuje z miłością i oddaniem, ale nie na kolanach. Proponuje własne aranżacje, często znacznie odbiegające od oryginałów, ale utrzymane w duchu amerykańskiej tradycji folkowo-rockowej. A przede wszystkim proponuje piosenki Boba Dylana po polsku, w poetyckich przekładach Filipa Łobodzińskiego. Zespół ma na koncie występy w salach dużych i klubowych, na festiwalach, w muzeach i bibliotekach. Ma w dorobku podwójny album płytowy Niepotrzebna pogodynka, żeby znać kierunek wiatru z udziałem gości (Maria Sadowska, Martyna Jakubowicz, Pablopavo, Muniek Staszczyk, Tomek Organek, Tadeusz Woźniak). W skład dylan.pl wchodzą: Filip Łobodziński (przekłady, głos, gitary, ukulele), Tomasz Pfeiffer (gitary, bandżo, mandolina), Marek Wojtczak (gitara basowa, kontrabas), Krzysztof Poliński (perkusja) oraz gościnnie Adam Lewandowski (perkusja). Zespół w zależności od warunków występuje też jako duet, gdzie frontmanowi towarzyszy któryś z pozostałych członków.

Na Festiwalu im. Miśka z Męcińskiej Dylan.pl zagra w składzie:

– Filip Łobodziński – gitara, vocal

– Marek Wojtczak – bass

Jurorzy Turnieju Jednego Wiersza im. Miśka z Męcińskiej: Joanna Mueller, Dominika Kaszuba i Marcin Kleinszmdt

Warsztaty: Sławomir Płatek

Joanna Bylicka – absolwentka wydziału malarstwa ASP Warszawa (dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Leona Tarasewicza, aneks z ceramiki pod kierunkiem prof. Teresy Platy –Nowińskiej). Laureatka wielu prestiżowych nagród, uczestniczka krajowych i międzynarodowych wystaw. Zajmuje się sztuką użytkową, designem oraz ceramika artystyczną.  Autorka statuetki Miśka z Męcińskiej – głównej nagrody Turnieju.